Tévézés három dimenzióban a Samsunggal

Képminőség

Úgy gondoltuk, hogy most majd belead apait-anyait a Samsung, hiszen mégiscsak egy zászlóshajóról van szó, tehát az elvárások nagyok voltak.

Az Edge-lit technológia előnyei mellett hátrányos tulajdonsággal is bír, ez pedig a felhősödés vagy más néven clouding névre hallgató jelenség. Ez akkor figyelhető meg, ha a háttérfény nem egyenletesen oszlik el, azaz itt-ott kisebb foltok tűnnek fel. A hagyományos, közép-felső kategóriás CCFL háttérvilágítású LCD tévék esetén ezt az effektust már egész hatékonyan száműzték, ám a keretbe ágyazott LED-eket használó készülékek jó részénél ez visszatérő és zavaró probléma. Azt túlzás lenne állítani, hogy ez esetben teljesen sikerült megszüntetni az effektust – erről tanúskodik a kép is – az azonban tény, hogy a mindennapi, átlagos használatot gyakorlatilag egyáltalán nem zavarja.

Az Edge-lit eljárásból fakadó másik dolog, hogy a Local Dimming funkció nem működik e tévé esetén, azaz a készülék nem képes kikapcsolni sötét tartalom megjelenítése során a háttérfényt szolgáltató diódák bizonyos csoporjait, mivel ilyenek nincsenek is, hiszen a fény, mint mondtuk, egy diffúzor segítségével a keretek felől érkezik és nem közvetlenül hátulról. Nem mintha ezt nagyon bánnánk, mert általában első dolgunk, hogy a Local Dimminget és a Dinamikus Kontrasztot azonnal kikapcsoljuk, ha tévé közelébe kerülünk.

A betekintési szög 140-150 fokig teljesen rendben volt, csak ez utóbbi adat környékén kezdett el észrevehetően fakulni a fekete. De mivel normális esetben ritkán ülünk le a tévé széléhez, ezért tulajdonképpen ezzel sincs semmi gond.

Sajnos már egyre gyakoribb húzása a gyártónak, hogy nem adnak meg pontos adatokat a kontrasztarányról, a fényerőről vagy a válaszidőről, sőt még a dinamikus kontrasztarányról sem. Pedig korábban mennyire szerettek az ilyesmivel büszkélkedni! A panelbe a 3D HyperReal Engine fantázianevű technológia került, maga a kijelző pedig sajnos fényes borítást kapott. A Samsung termékkommunikációjában kihangsúlyozza, hogy ennek köszöheteően még tisztábbak lesznek a színek, viszont tükröződik is erősen, szóval a matt felületet jobban kultiváljuk.

A készülék támogatja a mozifilmek esetén megszokott 24p formátumú videojelek lejátszását, de ez ma már azért alapelvárás egy ilyen kategóriájú televíziótól.

Előzetes beállítások

A Samsung az előzetes beállítások tekintetében sosem tartozott az éltanulók közé. Most is csak négyféle profil közüli választást tesznek lehetővé. A dinamikust, mint olyat, azonnal kilőhetjük szokás szerint. A fényerő miatt egy vallatószobában sem kéne szégyenkeznie, a színek túlszaturáltak, természetellenesek, nem jó ez, nagyon nem jó. A Normál és a Természetes is erős közepes lehet csak, ráadásul ez utóbbi nem aktiválható akkor, ha számítógéppel kötjük össze a tévét, úgyhogy az alábbi ábrák között ezért nem kapott ez az opció helyet. A Mozi opció bizonyult megint a legjobb választásnak, de ezen már nem is lepődtünk meg nagyon.

Egy kalibrátorral, illetve a LaCie Blue Eye Pro névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Ezek sorrendben: Dinamikus, Mozi, Normál. A kép jobb oldalán látható, hogy a bemért 18 szín milyen mértékben tér el a referenciától. Ennek meghatározására használatos a DeltaE, ami egy olyan numerikus érték, amely két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a DeltaE értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához, vagyis annál jobb.

Alább pedig azok a beállítások láthatóak, amelyek szerintünk és a műszerek szerint a legjobb képminőséget eredményezik.

Samsung UE46C7000WW
Háttérvilágítás 10
Fényerő 45
Kontraszt 95
Élesség 14
Dinamikus kontraszt Ki
Gamma 0
Expert Pattern Ki
Led Motion Plus Ki
Shadow Detail -2
Fehéregyensúly piros 26
Fehéregyensúly zöld 25
Fehéregyensúly kék 24

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés